Proč jsem na kandidátce v komunálních volbách za “TOP 09 a nezávislí” a proč právě na ní…

Na stranickou práci mě neužije (proto jsem nezávislý ?), ale současně chci aktivně podpořit jasně ideově vymezenou liberální proevropskou politickou stranu s ekologickým a solidárním akcentem.

Demokratický systém založený na soutěži politických stran je to nejlepší, co máme, přes všechny průšvihy, k nimž v politice došlo a ještě dojde. Zvlášť nyní, kdy naše politická scéna začíná být tak ideově rozbředlá, kdy se vymýšlejí byznysplány namísto programů, považuji za prospěšné podpořit celorepublikový politický subjekt, který má jasné ideové kontury, nikoli lokální hnutí, ač za ním třeba stojí i lidé, kterých si vážím, a ač má třeba i program pro město, který je mi blízký – jako je tomu v případě ProOlomouc. Celostátní a komunální politika neexistují nezávisle na sobě, vzájemně se podmiňují. Osobně vidím jako chybu a zbytečnou ztrátu volebního potenciálu, že do voleb v Olomouci nejdou společně TOP 09, KDU, STAN, ProOlomouc a my nezávislí…

Zatímco zakládat nová hnutí pro komunální politiku v době opoziční smlouvy bylo pochopitelné a odůvodnitelné, v současné situaci, kdy hrozí rozpad koherentních názorových platforem, je to nebezpečné. Vznik lokálních bezkoncepčních hnutí s nálepkou “myslíme-to-dobře”, které fungují na principu “řekněte, co chcete, my vám to zařídíme”, je v současné době jen přiléváním oleje do ohně a jen prohlubuje marasmus naší stávající politické scény. Je mnohem snazší, když máte peníze, nějaké to hnutí si založit a zaplatit si cirkusově efektní kampaň než zevnitř a odzdola kultivovat již existující politický subjekt, vést úmorné diskuse, názorové střety a přesvědčovat ostatní o správnosti vlastních myšlenek a nápadů. Je to mnohem snazší, ale také mnohem svůdnější a mnohem zrádnější… protože prostě sorryjako…

Po několika posledních volbách jsem nabyl dojmu, že kompetentní lidé do politiky už moc nechtějí jít a těm nekompetentním nechci přenechat svůj hlas. Nechat se zastupovat je pohodlné. Bohužel nelze volit vždy pohodlnou cestu.
Musím ale ihned dodat, že v letošních komunálních volbách v Olomouci kandiduje řada lidí, kterým bych svůj hlas svěřil. To mě mile překvapilo. Asi se už na to nedokázali – stejně jako já – jen tak dívat.

Rozhodně se nebudu tvářit jako všeználek. Třeba v otázkách dopravy, odpadového hospodářství ad. jsem pouze zaujatý laik a uživatel. Praktickou a profesní zkušenost mám ale v oblasti školství, kultury a sportu, kterým se věnovat chci a kdybych si nemyslel, že k nim mám co říct, do voleb nejdu.

Proč jsem na kandidátce na 4. místě musí odpovědět jiní, protože bych se spokojil třeba i s místem 44. Chtěl jsem primárně kandidátku aktivně podpořit s tím, že moje umístění nechávám na potřebách a preferencích uskupení “TOP 09 a nezávislí”. Nicméně je jasné, že zde platí přímá úměra – čím výše jsem na kandidátce, tím více mě čeká práce.

V první fázi jsem chtěl vlastně především osobně podpořit Aleš Jakubec a Dominika Kovaříková, kterým věřím. Postupně jsem ale zjistil, že kandidátka “TOP 09 a nezávislí” sestává z tak kvalitních kandidátů, že si zaslouží podporu jako celek. Opravdu mě to těší.

Autor: Jiří Hrabal

Olomouc je TOP!

#olomoucjetop