Komunální volby se blíží! Přijďte k volbám!

Vážení olomoučané,

Olomouc je jedním z nejkrásnějších měst, jaká znám. Za poslední roky se výrazně posunula a rozvinula. Velký podíl na tom má také Evropská unie, z jejíchž zdrojů jsme získali od roku 2004 více než 3 miliardy korun.

Samozřejmě, jsou zde „věci“, které se vám, stejně jako i mně, nemusí líbit. Ale vše je o nás, o tom, jak moc se budeme chtít zabývat děním kolem nás. Víte, jaká byla účast v olomouckých komunálních volbách v roce 2014? Bylo to pouhých 31,76 %. A naproti tomu číslo 63,71 %, které shrnuje volební účasti v posledních parlamentních volbách. Tohle je skutečnost, která mě trápí. Méně než třetina voličů rozhoduje o politické reprezentaci města. Proč nepřijde ke komunálním volbám aspoň tolik voličů jako k volbám parlamentním, tak jak je to běžné v malých obcích? Jsou snad tyto volby méně důležité? Vidí to tak voliči? Víte vlastně, kdo nebo aspoň které strany jsou v zastupitelstvu?

Má zkušenost komunálního politika je, že člověk se začne o obecní dění většinou zajímat, až když ho začne něco moc trápit. A to je škoda. Možná je to chyba města, nás politiků, že nedokážeme občany motivovat. Za uplynulé 4 roky jsme zvali lidi na několik desítek veřejných projednávání.  Například ke strategickému plánu rozvoje, k plánu městské mobility, k podobě několika veřejných prostranství. I když to jsou docela významné zásahy do budoucnosti města, pokaždé přišlo z našeho 100 tisícového města jen několik desítek lidí.

Vím, že v dnešní době je informací strašně moc a není čas. Vím, že je těžké informace předat a že to město úplně neumí. Má prosba však je: Prosím, zajímejte se o veřejné dění. Nenechte za sebe rozhodovat ostatní. Snad kacířsky podotýkám, pokud se ptáte, co město udělalo pro vás, co to obrátit a zeptat se, co jste udělali vy pro město?

Olomouc je krásné evropské, historické, univerzitní, kulturní, církevní, sportovní a volnočasové, rodinné, humanitní, sociální město. Hlavně se zde dobře žije. Važme si toho prosím.

Olomouc je TOP!

Aleš Jakubec

#olomoucjetop

FB profil TOP 09 – Olomouc